Organizacja imprez integracyjnych dla firm

Organizacja imprez integracyjnych dla firm

Coraz częściej, zwłaszcza w dużych firmach, pracodawcy nie myślą jedynie o nakładaniu na podwładnych obowiązków i egzekwowaniu ich. Oczywiście, jest to nieodłączna część zatrudnienia. Jednakże równie istotna jest atmosfera w miejscu pracy i chyba zaczęliśmy w końcu zdawać sobie z tego sprawę. W pracy bowiem wszyscy jesteśmy partnerami, pracującymi wspólnie na sukces przedsiębiorstwa. Nie należy o tym zapominać, co więcej – należałoby rozwijać ten pogląd.

Niektórzy właśnie to robią i z tego względu imprezy integracyjne dla firm zaczynają bić rekordy popularności. Imprezy firmowe to nie tylko okazja do rozmowy z innymi pracownikami firmy, ale także do świetnej zabawy i odpoczynku. W końcu czasem musimy oderwać swoje myśli od spraw zawodowych i zając się sobą, a także swoim samopoczuciem. Lubimy imprezy i lubimy się bawić, a zatem – do dzieła!

Organizacja imprez firmowych – co i jak?

Każdy, kto chce swoim pracownikom zapewnić świetną zabawę, którą później będą kojarzyli ze środowiskiem, w jakim pracują, musi dokładnie się zastanowić, jakie atrakcje powinny się pojawić i jaki będzie ogólny styl całokształtu wydarzenia. Organizacja imprez integracyjnych wymaga również zapewnienia konkretnych rozrywek, które pozwolą uczestnikom lepiej się poznać, porozmawiać i nawiązać bliższy niż w warunkach biurowych na co dzień kontakt.

Imprezy dla firm mogą przybierać bardzo różne formy – od wystawnego i dystyngowanego bankietu, na którym obowiązkowe będą garnitury i suknie wieczorowe, po luźną imprezę towarzyską, na której można zaszaleć bez oporów. Bardzo dobrze jest zasięgnąć wcześniej w jakiś dyskretny sposób opinii samych zainteresowanych, jaka forma zabawy bardziej by im odpowiadała. Jeśli się okaże, że w naszym biurze pracują same osoby o wykwintnych upodobaniach, zaproszenie na zwykłe przyjęcie może ich nie zadowolić. Pracodawca ma zatem trudne zadanie dogodzenia wszystkim, a przynajmniej spróbowania.

Organizacja imprez firmowych przebiega w ustalonym z góry schemacie – najpierw musi narodzić się koncepcja wydarzenia. Powinniśmy wiedzieć, czy chcemy spotkania bardziej zorganizowanego, w którym będziemy niejako wpływać na integracyjne procesy zachodzące między pracownikami, ponieważ zaplanujemy pewne aktywności, czy może stworzymy im po prostu luźną okazję do zapoznania się poza gruntem biurowym, a resztę zostawimy w ich rękach. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma wady i zalety.

Najbardziej optymalne jest zatem wypośrodkowanie zorganizowanych aktywności i czasu całkowicie wolnego. W ten sposób mamy ogląd sytuacji i nie pozwalamy gościom się nudzić, a jednocześnie pozostawiamy im również wolną rękę, aby nie czuli, że jest zbyt uporządkowanie.

Imprezy firmowe – ważne jest podejście samych pracowników

Dla niektórych wszelkie imprezy firmowe integracyjne są jedynie kolejnym obowiązkiem, choć wcale nikt nie zmusza przecież do przybycia. Wiele osób ma jednak poczucie, że po pracy nie ma sensu się komunikować z innymi członkami załogi, bo po co. Wobec tych osób pracodawca ma szczególnie ważne zadanie, ponieważ integracja dla firm jest ważnym aspektem działania w zespole. Skoro tak, to należy podjąć działania, które nawet sceptyków przekonają o słuszności organizacji takich wydarzeń. Zresztą, nie zawsze musimy je organizować bez okazji.

Warto zaczekać do momentu, aż przeżyjemy w firmie jakiś niewielki, albo spektakularny sukces, a wówczas wszyscy w szampańskich nastrojach z pewnością chętniej dadzą się namówić na wspólną celebrację tego momentu. Wiadomo, że w przyjemnych chwilach zawsze ma się lepszy humor i często w takich sytuacjach otwieramy się na ludzi. Można zatem wykorzystać ten moment właśnie na integrację.

Wielkim korporacjom trudno jest zapewnić równy stopień komunikacji między wszystkimi zatrudnionymi. Podział na departamenty i wielopiętrowe budynki również temu nie sprzyjają. Firmowe imprezy integracyjne są zatem jedyną okazją do tego, aby zmniejszyć dystans pomiędzy poszczególnymi działami i pozwolić pracującym w jednym przedsiębiorstwie ludziom rzeczywiście się poznać. W ten sposób można nawiązać naprawdę wartościowe znajomości, które być może przetrwają nawet próbę czasu. Poza tym, pozbywamy się poczucia ścisłej hierarchii – szacunek jest ważny, a w gruncie rzeczy przecież wszyscy jesteśmy sobie równi.

Imprezy dla firm – wnętrze, a może świeże powietrze?

Ważne jest również to, aby wybrać odpowiednie miejsce na nasze wydarzenie. Najlepiej zorganizować je latem, albo późniejszą wiosną, ponieważ wówczas pogoda o wiele mniej nas ogranicza. Oczywiście, trzeba być przygotowanym również na niespodzianki, takie jak deszcz, który może nas zaskoczyć. Dobry organizator nie pozwoli, aby zepsuło to dobrą zabawę.

Imprezy plenerowe dla firm można zorganizować z wykorzystaniem specjalnych namiotów, a także połowicznie na dworze, z możliwością przejścia i kontynuowania aktywności, czy też rozmów w budynku, albo przynajmniej pod jakiegoś rodzaju zadaszeniem. Dobrze jest zatem przygotować się na każdą ewentualność i – jak zwykle – znaleźć rozwiązanie idealne na każdą okazję. Z pewnością zabawa na świeżym powietrzu jest w sezonie słonecznym bardziej atrakcyjna, poza tym można też urządzić tradycyjnego grilla, przy którym wszyscy zaczynają czuć się swojsko.

Pomysłów na to, jak zaplanować naszym pracownikom czas jest mnóstwo i tylko od nas zależy, co wymyślimy. Liczy się nie tylko kreatywność, ale również wyczucie! Nie przesadzajmy z wyluzowaniem, jak i z nadęciem, bo może zrobić się nieswojo. Praca wciąż pozostaje pracą i nie każde zachowania będą tam pasowały. Niezmierne jest zatem pozostawienie nieprzekraczalnych granic w nienaruszonym stanie. Inna sprawa, że te granice musimy już określić sami, znając sytuację i ogólną atmosferę, jaka panuje w miejscu pracy, które prowadzimy. To dlatego właśnie tak ważne jest to, aby pracodawca interesował się nie tylko papierkami i wynikami, ale również znalazł czas na zbadanie, co tak naprawdę dzieje się w jego firmie.

Rozbudzenie entuzjazmu w zaproszonych

Niezbędnym elementem tego, aby w ogóle ktoś przyszedł na planowaną imprezę, jest odpowiednie „wypromowanie” naszego wydarzenia. Dobrze byłoby, gdyby tego rodzaju spotkania stały się w naszej firmie swoistą tradycją, na którą każdy czeka z utęsknieniem i naprawdę cieszy się, że ma okazję w czymś takim uczestniczyć. Wobec tego zapamiętajmy sobie – jeżeli my sami nie będziemy entuzjastycznie podchodzić do tematu, to nikt nie będzie. Wobec tego nie bójmy się odrobinę zaszaleć i może nieco ocieplić swojego wizerunku.

Chociaż w pracy często zachowujemy się bardziej jak roboty, niż ludzie, jest to błąd. Każdy z nas jest człowiekiem i nie możemy o tym zapominać. To właśnie dlatego atmosfera w miejscu pracy odgrywa tak istotną rolę – dobre relacje w firmie motywują do działania i napędzają efektywność, prowadząc – w gruncie rzeczy – do sukcesów. Za to bezsensowne spory i konflikty mogą skutecznie zniechęcić pracowników do angażowania się. Nie pozwólmy na to i dajmy im do zrozumienia, że są dla nas ważni nie tylko na płaszczyźnie wykonywania zadań, ale także jako ludzie. Wówczas oni poczują się docenieni. Te cele również mogą być spełnione właśnie przez organizację firmowej imprezy. W końcu oprócz pracy, każdy ma również życie prywatne – jedni mniej, inni bardziej udane. Ważne jest, aby wypośrodkować relacje zawodowe i międzyludzkie.

Imprezy organizowane w firmie niekoniecznie muszą odbywać się bez okazji. Ustalenie ich daty na jakiś szczególny dzień, albo okres nawet wzmocni ich wydźwięk. To dlatego kultywujemy tradycję Wigilii firmowych. Warto pójść jeszcze krok naprzód. Świętowanie sukcesów, albo wprowadzenia nowych spektakularnych rozwiązań jest do tego dobrą okazją. W końcu, kiedy firma dobrze prosperuje, jest to zasługa całej załogi. Oprócz tego jest to wewnętrzne wydarzenie, które obejmuje tylko tych, którzy należą do małej społeczności pracowniczej przedsiębiorstwa. Trzeba zwracać uwagę na takie szczegóły, ponieważ to również kształtuje wizerunek całej firmy – tyle, że w oczach osób, które razem z właścicielem tę firmę budują.