Paintball – jaka jest jego historia?

Paintball to współcześnie jedna z najpopularniejszych gier zespołowych. Ten niezwykły rodzaj rozrywki zjednał sobie rzeszę fanów na całym świecie. Choć wydawać by się mogło, że paintball to stosunkowo nowa dyscyplina, bez bogatej historii i tradycji, jego korzenie sięgają lat 50. XX wieku. Od tamtego czasu paintball przebył długą drogę, a obecnie przeżywa prawdopodobnie szczyt swojej popularności.

Genialny pomysł trzech przyjaciół z Hampshire

W latach 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych pojawił się sprzęt do paintballa. Był wykorzystywany w zupełnie innym celu niż obecnie. Znajdował zastosowanie w działaniach służby leśnej, przez którą używany był do znaczenia drzew z dużych odległości, oraz w rolnictwie – do znaczenia bydła. Przełomem okazał się pomysł, na który na początku 1981 roku, wpadli trzej przyjaciele z Hampshire: Bob Gurnsey, Hayes Noel i Charles Gaines. Postanowili wykorzystać markery używane przez nich do znakowania bydła w celu rozegrania bezkrwawej gry, opartej na pozorowanej walce. W czerwcu 1981 roku dwunastu zawodników po raz pierwszy wzięło udział w rozgrywce.

Popularność i rozwój dyscypliny

Niedługo po pierwszym meczu gra nabrała rozgłosu. Zainteresowały się nią media i dyscyplina w szybkim tempie zaczęła się rozprzestrzeniać. Najpierw nosiła nazwę Survival, która jednak dosyć szybko ustąpiła obecnemu określeniu paintball. Początkowo wadą rozgrywek było używanie przez grających niezmywalnej farby. Wadę tę szybko wyeliminowano, wprowadzając farbę zmywalną, bezpieczną i ekologiczną. Wraz ze wzrostem popularności, uzgodniono zasady bezpieczeństwa w grze i ujednolicono jej standardy. Zaczęły powstawać firmy produkujące niezbędny sprzęt oraz akcesoria, powstały też różnego rodzaju zawody paintballowe. W Polsce paintball pojawił się w latach 90., a obecnie jego popularność wciąż wzrasta.

Współcześnie paintball to znany i chętnie praktykowany rodzaj sportu, który może być uprawiany przez niemal każdego. To dyscyplina, która jest odpowiednia dla ludzi każdej płci, w różnym wieku, o odmiennych zawodach czy stylach życia. Paintball wszechstronnie rozwija, ponieważ wymaga inteligencji, sprytu, szybkości myślenia i zwinności. Prawdopodobnie dlatego stał się tak cenioną i popularną rozrywką.